Label

Eğitim Teknolojileri

 

Örgün Eğitim

Bölümümüzde işletilen  11 ders 1999 yılından itibaren örgün eğitimle verilmektedir. Örgün eğitim yapısı içerisinde derslerin kalitesini arttırmak amacıyla hem ders içi, hem de ders dışı zamanlarda faaliyetlerimizi yürüttüğümüz 6 farklı laboratuvarımız bulunmaktadır. Ortalama her laboratuvarın 40 öğrenci kapasitesi bulunmaktadır. 
Dersi yürüten öğretim görevlisi projeksiyon cihazı yardımıyla dersi teorik-uygulama olarak anlatır, içerik yönetim sistemlerinden (blackboard, moodle) yararlanarak derse ilave katkı sağlanır.
Her ders örgün eğitimde haftada 3 saat işlenir. 

Örgün Eğitimle Verilen Dersler
 

Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı

Üç Boyutlu Tasarım ve Animasyon

Görüntü İşleme Paketleri

İçerik Yönetim Sistemleri

Web Sayfası Tasarımı

İstatistik Paketleri

İşletim Sistemleri

Bilgisayarlı Grafik Tasarım Uygulamaları

Çoklu Ortam Uygulamaları

Programlama Dilleri

Veri Tabanı Uygulamaları

Eğitim Yazılımları

İnternet Programcılığı

Grafik Tasarım ve Masaüstü Yayıncılık

 

Uzaktan eğitim sisteminde eğitim nasıl yapılır?

Eğitim, zaman ve mekan sınırlaması olmadan, İnternet üzerinde yer alan elektronik kitaplar, materyaller, notlar, sanal sınıflarda yapılan canlı dersler, canlı derslerin daha sonra istenilen herhangi bir zamanda tekrar izlenmesi, ödevler, görevler, projeler, forumlar, forumlarda açılan tartışma konuları, çevrimiçi sohbet ya da elektronik posta aracılığıyla gerçekleştirilir.

 

Öğrenciler ihtiyaç duydukları zaman dersin öğretim elemanından ya da teknik ekipten elektronik posta, telefon, mesaj aracılığıyla ya da yüzyüze destek alabilirler.

 

Bilgisayarı zaman ve mekân kısıtlaması olmadan öğrenin…

 

Uzaktan eğitim dersinde, senkron ve asenkron yöntemler kullanılarak sunulacak olan derslere istedikleri yerden ve istedikleri zaman erişebileceklerdir.

Muğla'da ikamet eden, dersi uzaktan eğitim yoluyla almak isteyen ancak internete erişimi olmayan öğrenciler, bölümümüzdeki laboratuvarları kullanabileceklerdir.

 

Öğrenciler ders saatlerinde dersin öğretim elemanı tarafından yönetilen sohbet ve tartışma etkileşimlerine katılabilecekleri gibi, uzaktan eğitim modülünü kullanmak suretiyle ders saatleri haricinde de mesajlar yoluyla ya da ders videolarını izlemek suretiyle asenkron olarak da dersi takip edebileceklerdir.

 

Dersin takibinde ya da işleyişinde sorun yaşayan öğrenciler modül üzerinden dersin öğretim elemanına ulaşabilecekleri gibi Enformatik Bölümü'nde yüz yüze danışmanlık hizmetinden yararlanabileceklerdir.

 

Bu Sistemle:

Öğretim elemanının sanal sınıfta vereceği dersi canlı olarak ve/veya daha sonra video olarak izleyebilirsiniz.

Animasyonlu ders anlatımlarını görüntüleyebilirsiniz.

Ders uygulamalarını ve alıştırmaları İnternet üzerinden yapabilirsiniz.

Sınıf arkadaşlarınıza ve öğretim elemanına mesaj gönderebilir ve alabilirsiniz ya da belirlenen saatlerde onlarla gerçek zamanlı sohbet edebilirsiniz.

Forumdaki tartışmalara katılabilir, aynı dersi alan diğer öğrencilerle ortak çalışma yapabilirsiniz.

Dersle ilgili duyuruları takip edebilirsiniz.

 

Moodle Öğretim Yönetim Sistemi

Moodle, herkesçe kullanılabilecek bir çevrimiçi ders yönetim sistemidir. Üniversitemizde örgün ve uzaktan eğitim derslerine destek olabilecek bir öğrenme yönetim sistemidir. Bilgi teknolojileri alanında derse destek olabilecek her türlü materyalin öğrencilerle paylaşılmasını olanaklı kılar. Ayrıca öğrenciler ders dışı zamanlarda tartışma (forum) platformunu kullanarak sanal ortamda sorularına cevap bulabilirler.

Sisteme, konuk olarak girip materyallerden yararlanmanın yanında, ders görevlisinin öğrencilere verdiği kullanıcı adı ve şifre girişi ile de sisteme dâhil olunabilir.

Sisteme girmek için http://ozd.mu.edu.tr/

 

 

 

 

Yukarı Çık